Ten upragniony moment | European Apples From Poland

Nasz sad

| Best Apples

Ten upragniony moment

Nareszcie nadszedł upragniony moment dla każdego sadownika czyli rozpoczęły się zbiory jabłek. Jak zwykle w naszym sadzie zaczynamy od znanej chyba każdemu na Świecie odmiany czyli od Gali.

Ten upragniony moment

Gala to odmiana, która ma mnóstwo tzw. sportów czyli pododmian. Do najbardziej popularnych zalicza się Royal Gala, Gala Schnico, Gala SchnicoRed, Dark Baron, Gala Brookfield, itd. Można byłoby wyliczać bez liku. Jak co roku zbiór determinowany jest przez wiele czynników dzięki którym sadownik podejmuje decyzję o optymalnym terminie. Aby jabłka były smaczne muszą mieć odpowiednią jędrność, odpowiedni rozkład skrobi (czyli dojrzałość) oraz odpowiedni poziomo cukrów. To wszystko mierzy się za pomocą odpowiednich przyrządów pomiarowych i wtedy podejmuje się decyzję o rozpoczęciu zbioru.

Ten upragniony moment

W tym roku spodziewaliśmy się trochę opóźnionego terminu zbiorów ale natura nie zawiodła i zafundowała nam duże amplitudy temperatur pomiędzy dniem a nocą więc owoce szybko zaczęły się wybarwiać i termin zbioru przypadł na standardowy okres. To właśnie niskie temperatury nocą i wysokie w dzień, oraz dużo słońca powoduje, że jabłka rumienią się w mgnieniu oka. Każdy sadownik mocno wyczekuje chłodniejszych nocy, które „malują” owoce w sadach przez co stają się bardziej atrakcyjne dla konsumentów.

Jako producent jabłek gorąco zachęcam do zakupów świeżych jabłek. Możemy wtedy zapoznać się prawdziwym smakiem rajskiego owocu. Sam wyczekuję ze zniecierpliwieniem momentu, w którym będę mógł przypomnieć sobie ten wspaniały smak świeżych jabłek.