Zbiory | European Apples From Poland

Nasz sad

| Best Apples

Zbiory

Zbiory trwają w najlepsze. W tym roku pogoda dopisała i jabłonie obrodziły w dorodne i piękne owoce. Plon jest zadowalający a jakość jabłek na bardzo wysokim poziomie.

Zbiory trwają w najlepsze. W tym roku pogoda dopisała i jabłonie obrodziły w dorodne i piękne owoce.

Na jakość owoców ma wpływ wiele czynników. Oprócz umiejętności samego sadownika w wykonywaniu w odpowiednim momencie stosownych zabiegów agrotechnicznych aby uchronić jabłonie i ich owoce przed różnego rodzaju szkodnikami lub chorobami, to jeszcze bardzo istotny wpływ mają warunki pogodowe praktycznie przez cały rok. Zimą ważne jest aby spadła odpowiednia ilość deszczu oraz śniegu który będzie chronił korzenie przed mrozami, wiosną również bardzo ważna jest ilość deszczu ale również słoneczna pogoda podczas kwitnienia i oczywiście brak przymrozków. Latem najlepiej jak jest ciepło ale nie upalnie. Jesienią natomiast, tuż przed zbiorami, każdy sadownik czeka na duże amplitudy temperatur między dniem a nocą. Takie zjawisko przyspiesza wybarwianie owoców i w tym sezonie mieliśmy jak na zamówienie kilka takich nocy we wrześniu, które istotnie pomogły nam w lepszym wybarwieniu jabłek. Trochę nas nie rozpieszczają przelotne deszcze podczas zrywania jabłek ale całe szczęście we wrześniu i październiku jest w miarę ciepło więc da się wytrzymać.

Zbiory trwają w najlepsze. W tym roku pogoda dopisała i jabłonie obrodziły w dorodne i piękne owoce.

Trzeba też napisać o tym co niestety nie cieszy sadowników w tym sezonie. Sytuacja związana z działaniami wojennymi na Ukrainie oraz czasy postcovidowe powodują, że mamy do czynienia z olbrzymim wzrostem kosztów produkcji przy jednoczesnym zubożeniu konsumentów z powodu szalejącej inflacji. Suma tych czynników jest zabójcza dla naszej branży i powoduje zmniejszenie popytu na jabłka. Ale pamiętajmy że jabłko to źródło 12 witamin. Jest zdrowe, mało kaloryczne i łatwo je zjeść. W związku z tym zachęcam gorąco do sięgania po owoce rodzimej produkcji. Takimi zrachowaniami konsumenckimi wspieramy tysiące rodzin sadowniczych. W niektórych regionach są to niemal całe lokalne społeczności.